Co roku jak dobry obyczaj każe – Targi Książki i Mediów VIVELO 2024
Dnia 16 maja w czwartek rozpoczęły się na PGE Narodowym Targi Książki i Mediów VIVELO 2024. To doskonała okazja do zapoznania się z ofertą wydawniczą, „upolowania” autografów czy uczestnictwa w ciekawych panelach tematycznych dedykowanych bibliotekarzom. W ramach delegacji do Warszawy z misją wyruszyła bibliotekarka Magda. Cel? Jak złapać rybkę na wędkę czyli przygotować atrakcyjną ofertę książek dostępnych w bibliotece dla najbardziej wymagającej grupy czytelników – młodzieży. Niezwykle pomocne okazały się rozmowy z młodymi ludźmi przy poszczególnych stoiskach. Pytania z zakresu: „Co polecacie i dlaczego?”, „Jakie książki są aktualnie na przysłowiowym „topie” ?” zdecydowanie ułatwią przygotowanie do nowego zakupu książek dla młodych czytelników w Gminie Wiśniew. Ciekawą nowością okazały się specjalne, kolekcjonerskie wydania najbardziej popularnych książek dla młodzieży.
Szczególnie interesujące okazały się panele przygotowane w Sali Bibliotekarzy:
BIBLIOTEKA DLA KAŻDEGO. CO TO ZNACZY DOSTĘPNA BIBLIOTEKA?
- Co to oznacza, że wydarzenie jest dostępne dla publiczności?
- W jaki sposób zapewnić gościom biblioteki wygodę korzystania z oferty bibliotecznej?
- Czy dostępność jest kosztowna?
Spotkanie przygotowała i poprowadziła Koordynatorka Dostępności w Mazowieckim Instytucie Kultury, Magdalena Ptak, która podzieliła się swoim doświadczeniem i wyczerpująco odpowiadała na pytania bibliotekarzy.
JAK KSIĄŻKI MOGĄ WZMACNIAĆ POCZUCIE NASZEJ WARTOŚCI? – ten panel przygotowała Iwona Szagała – Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie. Przedstawione propozycje wykorzystania tekstów literackich (dla najmłodszych, uczniów szkoły podstawowej i młodzieży) do zajęć biblioterapeutycznych o poczuciu własnej wartości. Próba kształtowania postawy samoakceptacji i skupienia się na własnym potencjale przy pomocy lektur. Omawiane były m.in. utwory: „Wiosenna bajka” M. Strzałkowskiej, „Czarne łzy” W. Szymborskiej, „Pięciu nieudanych” B. Alemagny, „Pasztety do boju” C. Beauvais.
JAK – I PO CO – CZYTAĆ KSIĄŻKI OBRAZKOWE? – to wykład o fenomenie picture booków, prowadzony przez cenioną specjalistkę Joannę Olech, autorkę i jedną z najaktywniejszych polskich publicystek piszących o literaturze dziecięcej, zorganizowanu przez Wydawnictwo Dwie Siostry. Po które picture booki warto sięgnąć i w jaki sposób przyczyniają się one do rozwoju dzieci? Dlaczego są niezbędnym narzędziem na drodze do czytelnictwa? Najlepsze książki bez tekstu, praktyczne sposoby na ich wykorzystanie w codziennej pracy to bezcenna wiedza do organizacji lekcji bibliotecznych
WSZYSTKO CZEGO SZUKASZ ZNAJDZIESZ W BIBLIOTECE ZANIM WYSTYGNIE KAWA 😉 – źródła popularności literatury japońskiej wśród młodych czytelników – gościem spotkania była Anna Zdrojewska-Żywiecka, prezeska GW Relacja – wydawcy bestsellerowych japońskich serii Toshikazu Kawaguchiego „Zanim wystygnie kawa”, Hisashi Kashiwaiego „Kamogawa, tropiciele smaków” i targowej premiery „Wszystko, czego szukasz, znajdziesz w bibliotece” Michiko Aoyamy. W trakcie tego wyjątkowego spotkania eksplorowano tajemniczy świat japońskiej literatury, która zdobyła serca młodych czytelników na całym świecie. Fenomen popularności literatury japońskiej, podróż przez różnorodne gatunki, od mangi po powieści – co sprawia, że te historie są tak wyjątkowe i pociągające dla młodego czytelnika. Dlaczego warto sięgnąć po japońskie utwory, jakie wartości kulturowe są w nich obecne oraz jak literatura ta wpływa na rozwój czytelniczych upodobań?
Jedno jest pewne: misja jak złapać rybkę na wędkę czyli przygotować atrakcyjną ofertę książek dostępnych w bibliotece dla najbardziej wymagającej grupy czytelników – młodzieży została wykonana. Teraz czas na jej realizację.
Z bibliotekarskim pozdrowieniem
MK