CYFROWA RÓŻNORODNOŚĆ czyli nowoczesne trendy w świecie bibliotek
W dniach 24-25 marca na zaproszenie bibliotekarz Książek Magdalena uczestniczyła w finale projektu SpołEd zorganizowanym w Warszawie. Biblioteka miejscem przyszłości, a bibliotekarka i bibliotekarz – ponadczasowym zawodem. To główna myśl przyświecająca drugiej edycji konferencji “Cyfrowa różnorodność”.
„Debata o automatyzacji zawodów to w dużej mierze próba przewidzenia, które zawody znikną, które dopiero się pojawiają, a które zmienią na tyle, że ich rola pozostanie niezbędna. Biblioteki to centra kompetencji, źródła wiedzy, ale także umiejętności: uczenia się, wyszukiwania, weryfikacji informacji. Z drugiej strony zaczynają one przejmować rolę miejsc spotkań nastawionych na rozmowę i wymianę, otwartych na różnych odbiorców i wspierających lokalne środowisko. Rozszerzając swoje działania wymykają się z ram i utrudniają zaszufladkowanie jako miejsca idealne do pełnej automatyzacji. Czy jednak wśród tych wszystkich zmian będzie jeszcze w bibliotekach miejsce dla książek?”
„Rozwój Spółdzielni Otwartej Edukacji jest i był możliwy dzięki wspólnej pracy i wiedzy kilkudziesięciu zaangażowanych w nią osób. To samo dotyczy tworzonej przez ostatni rok publikacji podsumowującej dobre praktyki nauczania kompetencji cyfrowych w bibliotece. Do współpracy zostały zaproszone bibliotekarki, które już od pewnego czasu uczestniczyły w projekcie, a teksty merytoryczne powstały między innymi na podstawie materiałów wypracowanych przez trenerki/trenerów i w czasie kursów internetowych. O tym, jak korzystać z publikacji w swojej codziennej pracy opowiedziały autorki: Agnieszka Kaczmarek, Anna Wróblewska i Anna Walkowiak-Osowska.”
Szczególnie arcyciekawe okazały się warsztaty „Klocki w bibliotece – budowanie pomysłów” Prowadziła je Ola Mirecka – absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Royal College of Art w Londynie. Od 2014 roku jest projektantką marki LEGO, czemu zawdzięcza także obecność w składzie jury w telewizyjnym programie LEGO Masters.
Zadaniem, podczas tego warsztatu było wniknięcie w esencje materiału jakim są klocki LEGO i eksplorowanie ich możliwości w kontekście bibliotek. Okazało się, że uczestników ogranicza tylko „stan umysłu”a darmowy program do budowania z klocków na komputerze może także okazać się doskonałą zabawą.
Drugi dzień to spotkanie z prof. dr hab. Valentiną Lepri – profesor historii filozofii w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Jej badania łączą historię intelektualną epoki wczesnonowożytnej z historią renesansowej książki i rękopisów. Obecnie jest kierownikiem Centrum Historii Wiedzy Renesansowej oraz głównym badaczem projektu finansowanego przez ERC (Horyzont 2020). Stare książki, biblioteki i nowe technologie z perspektywy użytkownika akademickiego [wystąpienie w j. angielskim]. Jak zmieniło się doświadczenie biblioteczne dla humanisty w ostatnich dziesięcioleciach? Wykład przybliżył perspektywę użytkownika naukowego bibliotek, skupiając się na tym, który ma do czynienia z ich dawnymi zbiorami, takimi jak renesansowe książki drukowane i rękopisy. Głównym przesłaniem było pokazanie, w jaki sposób zdigitalizowane materiały i nowe technologie wpłynęły nie tylko na pracę badawczą w tej dziedzinie, ale także na relacje między użytkownikiem a bibliotekarzem.
Z kolei Marcin Werla – od 2019 dyrektor do spraw treści cyfrowych w Katarskiej Bibliotece Narodowej. Odpowiedzialny m.in. za e-zasoby biblioteki, cyfrowe zachowane zbiorów oraz projekty takie jak Qatar Digital Library czy Digital Library of the Middle East – zaprosił uczestników konferencji na wirtualny spacer po zakamarkach niezwykłej i jednej z nowocześniejszych na świecie bibliotek, którą otworzono w 2017 roku w Katarze.
Katarska Biblioteka Narodowa (Qatar National Library, QNL), którą oficjalnie otwarto w kwietniu 2018 roku, pełni również rolę głównej biblioteki naukowej i publicznej Kataru. Poza różnorodnymi działaniami w kraju, QNL jest zaangażowana w wiele projektów i partnerstw na poziomie regionalnym i międzynarodowym, jak na przykład regionalne centrum kompetencji IFLA w zakresie ochrony i konserwacji zbiorów, czy Katarska Biblioteka Cyfrowa realizowana we współpracy z Biblioteką Brytyjską.
Link na stronę internetową biblioteki: https://www.qnl.qa/en
Biblioteka jest częścią Katarskiej Fundacji na rzecz Edukacji, Nauki i Rozwoju Społecznego i jest zlokalizowana w Education City, dzielnicy stolicy Kataru Dohy skupiającej wiele międzynarodowych uczelni, ośrodków badawczych, szkół i innych instytucji wspierających szeroko rozumiany postęp społeczny.
Serdecznie dziękuję organizatorom oraz koleżankom i kolegom „po fachu”. Dzięki Wam i różnorakim kontaktom, zdobytym podczas konferencji jestem otwarta na dzielenie się swoimi autorskimi pomysłami zajęć poprzez organizację warsztatów 🙂 .
Serdecznie dziękuję pracownikom i obsłudze hotelu NOVOTEL za doskonałą obsługę oraz troskę.
DO ZOBACZENIA W BIBLIOTECE NARODOWEJ KATARU…. TYM RAZEM NIE KONIECZNIE ONLINE 🙂
MK
Zdjęcia – domena publiczna, GBP w Wiśniewie
Na podstawie – centrumcyfrowe.pl