ul. Batalionów Chłopskich 2, 08-112 Wiśniew
+25 641 76 49
gbp@wisniew.pl

„Antoni Patek Zegarmistrz królów” Beniamin Czapla

„Antoni Patek Zegarmistrz królów” Beniamin Czapla

Na tle brązowej okładki zegarek z dewizką.

Od początków cywilizacji człowiek w swojej ciekawości świata próbował „okiełznać” upływający czas. Dlatego też na przestrzeni dziejów „czasomierze” były nie tylko cudem mechaniki ale dobrem luksusowym będącym wyznacznikiem statusu społecznego właściciela.

Polecam ciekawą biografię człowieka, który stał się legendą. Urodzony na Lubelszczyźnie, powstaniec listopadowy, emigrant, gorący patriota….. Polak. Jak przebiegały meandry jego losu, że został producentem najlepszych i najdroższych zegarków świata?

Ten zegarek kieszonkowy firmy Patek Philippe, wykonany w 1932 r. dla nowojorskiego bankiera Henry’ego Gravesa, został sprzedany na aukcji w listopadzie 2014 r. za 24 mln dolarów /AFP

Podczas wystawy światowej w Londynie w 1851 roku, zegarek Patka zakupiła królowa Wiktoria. Zamówienie złożyła również królowa duńska Luiza na prezent dla męża. Ogromny sukces twórcy przełożył się na rozpoznawalność marki. Zegarki stały się bardzo poszukiwanym synonimem elegancji już nie tylko w Europie. Zlecenia do Genewy płynęły z Europy, Ameryki Północnej oraz Rosji. Sprzedawano je w ekskluzywnych sklepach jubilerskich. Wśród klienteli zamówienia składali książęta i królowie. Antoni Patek zyskał przydomek „zegarmistrza królów”.

Antoni Patek

Niestety jest niezwykle mało materiałów archiwalnych na temat życia tego wybitnego człowieka. Autor publikacji zadał sobie wiele trudu aby w możliwie optymalny i ciekawy sposób przybliżyć czytelnikom postać genialnego zegarmistrza. W opracowaniu pojawiła się także wzmianka o Siedlcach (sic!).

MK

Zdjęcia – Empik, portal Interia